• 1
  • 2
  • 3

Nie kupuj psa na prezent!

puppy in christmas gift box

Wielu rodziców zapewne przed świętami ma dylemat czy ugiąć się pod prośbami dzieci i kupić im szczeniaka.
Odradzamy ten pomysł ze względu na parę istotnych spraw:

  • Przyjęcie pod swój dach czteronożnego przyjaciela to nie tylko przyjemność, ale też odpowiedzialność! Psy żyją do kilkunastu lat i przez ten czas mamy obowiązek odpowiednio się nimi opiekować: wychodzić na spacery co najmniej trzy razy dziennie, zapewnić zabawę i towarzystwo, kupować odpowiednią karmę, zadbać o opiekę weterynaryjną.
  • Utrzymanie psa kosztuje. Dobra karma (a przecież byle jakiej psu nie kupimy) nie jest tania, stałym wydatkiem są też szczepienia, a kiedy pies zachoruje - również koszt leczenia.
  • Opieka nad psem wymaga czasu - spacery, zabawa, pielęgnacja. Pies to nie zabawka, którą można odłożyć na półkę, kiedy się znudzi.

Czy w takim razie odradzamy posiadanie psiego towarzysza? Oczywiście, że nie! Pies to przede wszystkim mnóstwo radości i bezwarunkowa miłość. Lecz decyzja o wzięciu psa powinna być przemyślana i nie podejmowana pod wpływem impulsu. Pamiętajmy też, że pies to nie rzecz kupowana po to, by zaimponować sąsiadom. Psy rasowe i mieszańce będą nas kochać tak samo. Można oczywiście psa kupić (tylko w zarejestrowanej hodowli, w której psy rozmnaża się w dobrych warunkach), ale najlepiej go adoptować. Nie tylko otrzymamy najwierniejszego przyjaciela, ale też pomożemy biednemu stworzeniu zamkniętemu za kratami. Kiedy my decydujemy się na kupno rasowego szczeniaczka, jakiś nieszczęśliwy pies w schronisku traci szansę na dom. Zastanówmy się nad tym zanim psa kupimy.

 

Współpracują z nami