• 1
  • 2
  • 3

Światowy Dzień Kota

Luty powinien być chyba najważniejszym miesiącem dla wszystkich miłośników kotów. To właśnie 17 lutego wypada Światowy Dzień Kota, święto wszystkich mruczków i ich właścicieli, a także wszystkich osób, dla których los miauczących czworonogów nie jest obojętny.

Jako pierwsi oficjalnie Dzień Kota zaczęli obchodzić Włosi w 1990 roku. W Polsce ten szczególny dla mruczków dzień obchodzimy od roku 2006.

Łatwo da się zauważyć, że koty zaskarbiają sobie coraz więcej ludzkich serc. Nie ma się co dziwić, te małe i niepozorne mruczące istotki wnoszą do naszego życia wiele radości.

Koty są "mniej wymagające" od psów, nie wymagają długich, codziennych spacerów, nie obszczekują w niebogłosy listonosza i łatwiej znoszą kilkugodzinną rozłąkę ze swoim człowiekiem (gdy ten jest np. w pracy). Jednak myli się ten, kto uważa, że kot do szczęścia potrzebuje tylko pełnej michy.

Wiele osób stereotypowo myśli, że koty nie potrzebują człowieka i wcale nie kochają swojego pana/pani, tak jak mają to w naturze psy. Nic bardziej mylnego! Kot tak samo jak pies i każde inne udomowione zwierzę przyzwyczaja się do swojego opiekuna, kocha go i uważa go za najważniejszą istotę w swoim życiu. 

Tak więc wszystkie futrzaki wymagają od nas zabawy, opieki i pieszczot. Szczęśliwy kot, to mruczący kot, a kocie mruczenie wpływa na człowieka relaksująco i kojąco (to udowodnione naukowo!).

W tym szczególnym kocim dniu nie zapominajmy o kotach wolnożyjących. One w porównaniu do mruczków mieszkaniowych nie mają przyjemnego życia, nie mają stale pełnej miseczki i miękkiego, cieplutkiego legowiska. Codziennie czyha na nie wiele niebezpieczeństw: samochody, zimno, choroby, a to pogoni je pies, albo wredny człowiek... Dlatego powinniśmy pamiętać o regularnej pomocy dzikim kotom.

Dobrym sposobem pomocy jest adopcja. W schroniskach są nie tylko psy, znajdują się tam również koty czekające na nowy, kochający dom. Jedną adopcją nie zmienisz świata, ale sprawisz, że cały świat zmieni się dla tej jednej bezbronnej istotki! Czy warto? Warto! Zyskasz przyjaciela na długie lata!

Wszystkim kotkom i ich szczęśliwym właścicielom składamy życzenia samych mruczących z radości dni, dużo ciepełka, wzajemnej miłości i ogromnej ilości pieszczot. Niech 17 luty będzie szczególnie przyjemnym dniem dla każdego kota!

Współpracują z nami